neděle 21. září 2014

Jak se zbavit závislosti na cukru

Jak nahradit bílý cukr? Umělá sladidla, tmavý cukr, obilné sirupy, slady .....jak se v tom vyznat?

Bílý cukr (sacharóza)
O škodlivosti bílého cukru (sacharózy se skládá z 50% z fruktózy, z 50% z glukózy) už dneska vědí všichni..... je kalorický, nepřináší tělu nic než prázdné kalorie, překyseluje organizmus a tím, jak se tělo snaží překyselení vyrovnat, musí využívat minerály ze svých zásob, takže v důsledku demineralizuje organizmus.  Nadbytečná konzumace cukru způsobuje mnoho civilizačních chorob, podporuje rozvoj plísní v těle apod.
Cukr je silně návyková látka, proto čím více cukru jíme, tím větší potřebu máme cukr přijímat. Největší problém s cukrem je v dnešní době jeho obrovská konzumace. Přidaný cukr najdeme i ve výrobcích, kde bychom to nečekali, Např. kečup, horčice, tatarská omáčka, slané tyčinky a crackery, salátové zálivky....

Bílý cukr se vyrábí z cukrové řepy chemickým procesem, při kterém se používá vápenné mléko a síra a pak se složitě čistí - rafinuje. Vzhledem ke složitému procesu výroby s přírodní látkou nemá výsledný cukr mnoho společného.

Hnědý cukr, třtinový cukr
složením a vstřebáváním do krve je na tom podobně jako cukr bílý, nicméně obsahuje alespoň nějaké minerály

Fruktóza
přírodní sladidlo, které se nachází v ovoci, zelenině, medu. Bývala doporučována jako zdravější náhrada cukru, protože metabolizuje přímo v játrech a nepotřebuje hormon inzulín. Nejnovější studie ale ukazují, že nadbytečný příjem fruktózy může vést k těmto problémům:
- k poškození cév a rozvoji srdečně-cévních onemocnění
- ukládání v játrech a způsobení jejich zvětšení a ztučnění
- snižuje citlivost k inzulinu a vede ke vzniku diabetu
- některé studie tvrdí, že fruktóza snižuje senzitivitu leptinu (hormonu, který oznamuje pocit sytosti) a vede k přejídání
Je v pořádku konzumovat fruktózu v menším množství v ovoci, kdy ji konzumujeme s velkým množstvím vlákniny, vitamíny a minerály.

Koncentrovaný kukuřičný a pšeničný (často nazývaný glukózový) sirup
Používají se v průmyslové výrobě jako levná sladidla. Běžně dostupné nápoje, sladkosti a sušenky jsou slazeny těmito sladidly nebo jejich kombinací. Sirup obsahuje z 55% fruktózu a vzhledem k tomu, že se používá v obrovských množstvích, je jeho užití zdraví ohrožující. Najdeme ho i ve výrobcích, které jsou obecně považovány za zdravé - např. musli tyčinky a musli směsi. Proto je důležité studovat složení, případně si tyto potraviny připravit doma

Melasa
vzniká jako "odpad" při výrobě cukru z cukrové třtiny, obsahuje asi 20% cukru (glukózy a fruktózy) a velké množství minerálů a vitamínů a asi 3% bílkovin. Její nevýhodou je nízká sladivost a výrazná příchuť, která je vhodná třeba do perníků, ale chuťově se nehodí do většiny běžných buchet a koláčů

Obilné a jiné sirupy
Milovníci zdravé stravy proto cukr nahrazují různými obilnými a jinými sirupy (pšeničný, kukuřičný agávový, javorový sirup a datlový sirup jsou nejčastější příklady). Tyto sirupy se prodávají ve zdravých výživách, často v bio kvalitě, a proto je většina lidí považuje je zdravé a přínosné náhrady bílého cukru. Jak je to tedy s jejich složením?
Agávový sirup je vysoce průmyslově zpracovaná potravina, má sice nízký glykemický index, ale obsahuje až 60% fruktózy!
Javorový sirup - velmi nutné je sledovat složení, často si za drahé peníze koupíte výrobek, který je cukrovým rozvarem a obsahuje jen pár procent javorového sirupu! Přírodní javorový sirup obsahuje cca 70% sacharózy, ale má hodně vitamínů a minerálů a velmi zajímavou chuť.

Podobně je to i z jinými sirupy, skládají se převážně ze sacharózy nebo fruktózy, mohou být zajímavou chuťovou náhradou cukru, ale ve své podstatě se od cukru příliš neliší, jsou celkem drahé, jedná se tedy spíše o předražený cukr.

Obilné slady
Jako nejlepší varianta se jeví obilné slady (rýžový slad, ječný slad -Sladěnka), které obsahují sladový cukr maltózu, štěpí se pomalu a mají nízký glykemický index. Obsahují také velké množství minerálů a vitamínů.
Jejich nevýhodou je nízká sladivost, u ječného sladu i výrazná příchuť, která některým jídlům dodá na zajímavosti, ale v jiných může vadit. Také se s nimi hůře pracuje,  jsou poměrně husté a lepkavé a jsou celkem drahé. Chuťově velmi oblíbený je rýžový slad.
Zde najdete recept na výborné sušenky slazené sladem

Stévie
Přírodní sladidlo ze stejnojmenné rostliny, můžete si vypěstovat i u nás a sladit vlastním výluhem z této rostliny. Nevýhodou je poměrně silná kovová a travnatá pachuť. Lze koupit už hotová sladidla ze stévie, která tuto pachuť nemají, ale zde se jedná opět o chemicky upravované suroviny, často s příměsí další látek nebo sladidel (velmi často s fruktózou), proto je potřeba sledovat složení každého výrobku.

Umělá sladidla
Ti, kteří se zajímají o zdravou výživu nebo ti, kteří se nechtějí vzdát sladké chuti, ale vadí jim vysoká energetická hodnota cukru, se snaží využít různé alternativy a náhražky. To nejhorší, po čem můžeme v touze nahradit cukr, udělat, je použití umělých sladidel, nejčastější jsou to sacharin a aspartam, sukralóza....Tyto chemické látky jsou ovšem podezřívané z toho, že negativně působí na lidské zdraví, navíc pro příznivce přírodních surovin je jejich chemická podstata nepřípustná.

Obecná doporučení
úplně vyřadit slazené nápoje, včetně džusů a limonád slazených umělými sladidly
snížit celkovou spotřebu cukru a sladkých jídel
sladkosti a sladká jídla zařadit zřídka pro zpestření jídelníčku
preferovat doma vyrobené/upečené sladkosti a dezerty - pokud máte chuť na sladké, upečte si nějakou dobrotu a pořádně a bez výčitek si ji užijte, jen to nesmí být každý den
nahrazovat sladkosti čerstvým nebo sušeným ovocem
omezit průmyslově zpracované cukroviny a nahradit je doma vyrobenými výrobky
omezit slané výrobky, zvyšují chuť na sladké
chuť na sladké je také možné uspokojit sladkou zeleninou, která ve vhodné úpravě (dušení, pečení) ještě získá na sladkosti (pečená dýně, dýňová polévka, carpaccio z červené řepy), podušeným ovocem (jablka, hrušky, švestky podusíme do měkka s troškou vody, můžeme přidat rozinky, skořici, badyán a rozmixovat)

Dejte si detox aneb zkuste týden bez cukru
Zkuste si dát jeden týden bez cukru, vyřaďte veškeré sladkosti, sladké pití a jídla slazená cukrem.
Jezte pravidelně - 3 hlavní jídla s obsahem kvalitních polysacharidů (celozrnná rýže, těstoviny), bílkovin a tuků
Pokud jste zvyklí konzumovat cukr pravidelně, budete první den až dva pociťovat příznaky podobné abstinenčním příznakům - bolesti hlavy, nervozitu, únavu a jiné. Pokud se budete cítit hodně špatně, dejte si v prvních dnech kousek ovoce, ale zkuste vydržet několik dní bez příjmu jednoduchých cukrů. V dalších dnech si vaše tělo na cukr odvykne a nebudou vás tolik honit chutě na sladké. Po týdnu bez cukru si zkuste dát kousek sladkého ovoce a uvidíte, co to s vámi udělá. Jednak se vám bude zdát neuvěřitelně sladké a jednak pravděpodobně ucítíte "cukrový rauš" - velký příjem energie, pravděpodobně točení hlavy a celkově pocity, jako kdyby do vás



Zdroje:
Dokument ČT o škodlivosti fruktózy https://www.youtube.com/watch?v=BP8ASidvgaY
www.vimcojim.cz
www.margit.cz





Žádné komentáře:

Okomentovat