Pečení domácího chleba i pečiva už se docela rozmohlo a ani pečení z kvásku už není žádnou velkou novinkou. Výhody domácího pečení jsou jasné - chuti domácího pečiva se běžně kupované pečivo v supermarketech nebo velkopekárnách nevyrovná. A navíc víme z čeho pečeme a obejdeme se bez různých éček, kypřidel a jiných chemikálií, kterých jsou dnešní pekárenské produkty plné a pečivo si můžeme upéct čerstvé podle potřeby.
Já peču domácí pečivo slané i sladké, kynuté i kváskové, ale podle mě je kváskové pečivo bezkonkurenční, nehledě na zdravotní benefity kváskového pečiva jako je především lepší stravitelnost a využitelnost nutričních látek a také déle vydrží (běžně týden)
Kváskové pečení je časově náročnější, (je potřeba si jednotlivé fáze dobře naplánovat) než klasické kynuté pečení, ale dá se velmi dobře pracovat s kynutím v lednici, kdy je možné těsto nechat kynout déle a pomaleji (8-24 hod). Nejen že se tak dá lépe plánovat doba pečení, ale dlouhé kynutí v chladnu dodá extra chuť a ještě vylepší strukturu těsta. Já využívám tento způsob pečení velmi často a ráda.
Další můj tip na pečení chleba je pečení v nádobě s poklicí, která má podle mě dvě velké výhody - chleba dobře drží tvar (nádoba musí mít samozřejmě stejný tvar jako nádoba, ve které těsto kyne :-)) a není potřeba řešit vlívání vody do horké trouby, aby se zajistila dostatečná vlhkost - u kterého v mém případě hrozí riziko popálení a také riziko koroze trouby, takže se používá starý plech, který se dává na dno.
S nádobou je to pro mě mnohem jednodušší, ta se vloží i s poklicí do studené trouby a nechá se zahřát na určenou teplotu (na chleba to bývá 250C). Poté do ní vložíme chleba, přiklopíme poklicí a necháme 10 min péct na 250C. Poklici sundáme, snížíme teplotu na 220C a dopékáme cca 20 min. Záleží na velikosti chleba a také na tom, jak moc chceme mít křupavou kůrku a jak nám peče trouba Uvedené časy platí pro chleby o váze cca 750g.
V tomto článku nebudu rozpitvávat návody, jak se do kváskového pečení, je toho už plný internet, takže bych vám ráda shrnula zdroje, ze kterých čerpám já.
jednoduchý návod, jak vést kvásek, který se mi osvědčil
http://www.cuketka.cz/?s=jak+v%C3%A9st+kv%C3%A1sek
jednoduchý recept na český chleba typu Šumava
http://www.cuketka.cz/?p=6889
základy vedení žitného kvásku a pečení žitného chleba, vše o kvásku a kváskovém pečivu
www.kvaskovychleb.cz
recepty na výborné kváskové chleby,skvělené kváskové mazance a vánočky, kynuté housky, bagety a jiné pečivo
www.maskrtnica.cz
kváskové chleby i jiné pečivo slané i sladké
http://conovehonakopci.cz/?page_id=731
můj oblíbený kváskový perník
http://conovehonakopci.cz/?p=5074
vše o pečení
www.pavlavtroube.cz
http://www.pekarnomanie.cz/
skvělý recept na kváskové lívance
http://kitchenette.cz/clanek/167-kvaskove-livance
výborné krkonošské kyselo
http://nuselskakuchta.blogspot.cz/2014/10/kysele-kyselo-pro-kysele-kyselce.html
můžete se přidat k facebookové skupině pecempecen.cz, kde najdete spoustu tipů a receptů na kváskové pečení a můžete se poradit se zkušenými pekaři
Kváskové pečení mám velice ráda a ráda toto pečení praktikuji. Nejraději peču na chatě, kde nemám pocit, že to dělám pro někoho, ale ze svého volného času a sama pro sebe. Nedávno jsem si i pročítala nějaké články o nové troubě. Chtěla bych takovou tu mini stolní. Zatím jsem narazila jen na nějaké testy a tak jsem zatím ve fázi rozhodování.
OdpovědětVymazat